zdjecie
okolica

Makruty to niewielka miejscowość położona na południowym brzegu jeziora Sarąg i zamieszkała przez zaledwie kilka rodzin. Jezioro o powierzchni 187 ha jest jednym z trzech, przez które przepływa rzeka Pasłęka i należy do obszaru chronionego, objętego rezerwatem bobrów. Wieś otoczona jest rozległymi lasami, które są idealnym terenem dla grzybiarzy i zbieraczy jagód, a także dla pieszych lub rowerowych wycieczek.

Administracyjnie Makruty znajdują się w gminie Olsztynek, która zajmuje powierzchnię 372,01km2. Powyżej 55% powierzchni gminy to lasy bogate w grzyby, jagody i piękne drzewa, głównie sosnowe i świerkowe oraz  jeziora. Okolica przyciąga turystów głównie pięknem przyrody ale tereny te to także wiele zabytkowych kościołów, zamków z czasów krzyżackich, miejsc upamiętniających historyczne wydarzenia, przysmaków lokalnej kuchni i wiele innych atrakcji. Poniżej opisujemy wybrane przez nas okoliczne miejscowości.  

 

obrazek olsztynek

Olsztynek (13 km)

Miasto położone najbliżej Makrut to Olsztynek, niewielka miejscowość o liczbie 7 tys mieszkańców. Założone w XIV w. jako miasto krzyżackie z centralnym punktem w postaci obszernego rynku z kościołem i ratuszem.
Do dzisiaj w Olsztynku zwiedzić można kilka zabytków z tamtego okresu: zamek krzyżacki wybudowany w latach ok. 1350-1360 r., gotycki kościół z XIV wieku i pozostałości murów miejskich z basztami z XV wieku.

  • Skansen w Olsztynku

Dużą atrakcją, którą Olsztynek oferuje zwiedzającym jest skansen: Muzemu Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny. Utworzone z początkiem XX wieku jako Muzeum Wsi w Królewcu, prezentujące architekturę ludową z terenów Prus, i przeniesione do Olsztynka w 1938-42 r. Obecnie skansen zajmuje około 100 ha, znajduje się tu 68 obiektów architektonicznych (13 przeniesionych z Królewca) oraz ekspozycje rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia. Muzeum czynne jest od 15 kwietnia do 31 października, a na jego teren można także wjechać rowerem.

W Olsztynku, jak i samym Skansenie, organizowane są rozmaite imprezy, takie jak festyny, festiwale, targi, kiermasze, koncerty, obchody świąt. Aktualny kalendarz imprez znaleźć można na stronach internetowych Skansenu i Miasta Olsztynek.
Wśród naszych gości szczególnie dużym uznaniem cieszą się także słynne już olsztyneckie jagodzianki z lokalnej cukierni przy ul.Mrongowiusza 4. Przepych owoców sprawia, że są one prawdziwą kulinarną ucztą.

 

Gietrzwałd (12 km)

Gietrzwałd to duża wieś położona przy drodze krajowej nr 16, 12 km od Makrut. Miejscowość ta stała się sławna dzięki Objawieniom Matki Bożej w 1877 r.

Obecnie główną atrakcją Gietrzwałdu jest Sanktuarium Maryjne, którego głównym punktem jest kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest piękna drewniana Pieta z 1425 roku a także obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w formie Madonny Piastunki. W 1877 roku w miejscu, gdzie dzieciom ukazywała się Matka Boska, umieszczona została kapliczka z figurą Marii Panny. Prowadzącą do źródełka Aleję Różańcową  wysadzono grabowymi drzewami. Przy niej umieszczono piętnaście Kapliczek Różańcowych. Więcej informacji na stronie Sanktuarium

W bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium Maryjnego znajduje się Karczma Warmińska – restauracja o ciekawej architekturze serwująca specjalności regionu Warmii i Mazur. Wnętrze, oddające atmosferę prawdziwej karczmy, sąsiaduje z rozległym dziedzińcem o historycznej, regionalnej architekturze. W piątkowe popołudnia i wieczory w Karczmie organizowane są różnorodne tematyczne imprezy i biesiady. Kalendarz imprez znaleźć można na stronie Karczmy Warmińskiej

 

Olsztyn (26 km)

obrazek obserwatorium
To duże warmińskie miasto, o liczbie około 170 tys mieszkańców, to centrum województwa warmińsko-mazurskiego. Tu można znaleźć muzea, kina i teatry, a także wszelkiego rodzaju sklepy i centra handlowe. Latem jest to miejsce wielu wydarzeń artystycznych, takich jak imprezy cykliczne m.in. Olsztyńskie Lato Artystyczne, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. Szczegóły na temat tego co dzieje się w mieście można znaleźć na serwisach: http://www.olsztyn.eu/   http://olsztyn.naszemiasto.pl/  

Do olsztyńskich atrakcji należą Planetarium Astronomiczne organizujące seanse astronomiczne – drugie co do wielkości planetarium w Polsce – a także Obserwatorium Astronomiczne, które przy bezchmurnej pogodzie prowadzi pokazy astronomiczne. Z tarasu budynku można podziwiać panoramę miasta. Serwis internetowy pod adresem http://www.planetarium.olsztyn.pl/   
Olsztyn ma ponad 650-letnia historię. Ślady jej pozostały do dzisiaj i można je odnaleźć m.in. na  Starym Mieście gdzie podczas spaceru po uroczych uliczkach podziwiać można pozostałości murów obronnych, masywną sylwetkę warownego zamku z XIV w. a także jego ciekawe zbiory muzealne. Inne zabytki warte obejrzenia to m.in. potężny gotycki kościół św.Jakuba, stary ratusz i Wysoka Brama (jedna z trzech bram niegdyś prowadzących do miasta pełniąca w historii różne funkcje: zbrojowni, więzienia, a obecnie hotelu).

 

Naterki (11 km), Mazury Golf & Country Club

W pobliskich Naterkach znajduje się 18-dołkowe pole golfowe klasy mistrzowskiej, a także 6-dołkowe pole golfowe. To ostatnie powstało z myślą o graczach początkujących i można na nim grać bez uprawnień czyli tzw. Zielonej Karty.
W ramach MGCG funkcjonuje także Akademia Golfa z obiektami do ćwiczeń praktycznych, a także kadrą trenerską dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem.

 

Grunwald (36 km)

obrazek grunwald
W południowej części Gminy znajdują się Pola Grunwaldzkie z Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej i Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego. W dniu 15 lipca 1410r. w pobliżu Grunwaldu miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami pod dowództwem Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi pod wodzą Władysława Jagiełły i.Witolda, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zginął w niej, obok znacznej liczby Krzyżaków, wielki mistrz zakonu. Bitwa zapoczątkowała zmierzch potęgi zakonu.

Warto tu odwiedzić Muzeum Grunwaldu, gdzie wśród imponującej kolekcji oręża wyróżnia się replika tarczy wielkiego mistrza, ozdobiona symbolami czterech ewangelistów i czarnym orłem von Jungingenów. Wizyta w muzeum obejmuje projekcję fragmentu filmu Krzyżacy.

  • Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Miejsce słynnego zwycięstwa Polaków nad Zakonem Krzyżackim co roku przyciąga rzesze miłośników historii i turystów ciekawych organizowanego tu widowiska Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. To tradycyjne już wydarzenie, organizowane w rocznicę bitwy, gromadzi rycerzy, rzemieślników i miłośników średniowiecza, którzy dokładają wszelkich starań aby jak najautentyczniej przekazać widzom to historyczne wydarzenie z 1410 roku. Dokładny program lipcowej inscenizacji znaleźć można na  http://www.grunwald1410.pl/